Raplarzeh History

Raplarzeh - رپلرزه


تاریخچه رپ لرزه

سهند کوآزی در سال ۲۰۰۶ میلادی به طور رسمی فعالیت کمپانی رپ لرزه را در ایالات متحده آمریکا
‏اعلام کرد و شروع کارش با رپ لرزه.بلاگفا.کام بود که کار پخش آهنگ و پوشش اخبار روز رپ رو انجام میدادن.
گروه یا کمپانی رپلرزه به رهبری سهند کوازی رپری که تا قبل از اون در 2 ترک به نامهای مایه و امشب در آلبوم از «خانه تا گور» عرفان با عرفان و خشایار همکاری کرده بود البته قبل از آلبوم عرفان هم سهند آهنگی به نام «مسیر» رو نیز با همراهی عرفان و خشایار بیرون داده بود که از اولین آهنگ های سهند نیز به شمار میرفت، همچنین یک شوی تصویری به نام رپ گپ رو در کنار عرفان و خشایار اجرا می کرد. که از فرهنگ هیپ هاپ و دیگر مطالب پیرامون آن صحبت میشد.
درابتدا سهند کوازی به همراه مهراد زی آی و موژان وای زی شروع به فعالیت کرد. چیزی از تاسیس گروه نگذشته بود که رپر دیگری بنام سامان پی آی به گروه اضافه شد. سامان قبل از اون عرفان رو دیس کرده بود و به همین دلیل مشکلاتی بین عرفان و سهند به وجود آمد که باعث جدا شدن راه سهند و عرفان از هم و تموم شدن رفاقتشون شد.
اما رپلرزه چند کار تولید کرد که بزرگترینش آهنگ لرز میکس بود که 4 عضو رپلرزه توش خونده بودن .
بعد از این سهند که رابطه دوستانه ای با مهرشاد خواننده پاپ لس انجلسی داشت یک ترک بنام من و دل دیوونه بیرون داد که ههمکاری رپلرزه و آونگ موزیک بود. اما یک ایده ی دیگر در سر سهند بود اونم راه اندازی یک سایت رپ فارسی برای خودکفایی مقابل مافیا ی پخش آهنگ و سایت های رپی که پول نا روایی از رپر های غیر وابسته بهشون میستاندن. سهند کوازی به کمک یک طراح وبسایت حرفه ای بنام سعید موفق شد به این ایده دست پیدا کنه. (بعدها سایت فارسی هیب هاپ به رقیبی سر سخت برای دیگر سایت های آن دوره تبدیل گشت) آرمان اصلی این سایت حمایت از رپرهای تازه کار و با استعداد بطور رایگان و حفظ تاریخ رپ فارس و امکان اجرای آنلاین و دسترسی راحت به تمام آثار یک رپر بود.
مدتی بعد در سال 2008 کلیپ حرفه ای چالیم با کارگردانی علی زمانی که همچنان جز تاپ ترین کلیپ های رپ فارسی به حساب میاد رو بیرون دادن که در زمان پخش در پی ام سی رتبه ی 3 رو بدست آورد و بعد از این یک کلیپ موفق دیگر بنام عروسک من از موژان وای زی رو بیرون دادن که در یک هفته نخست ببیشتر از 15000 بار دانلود شد و در شبکه پی ام سی رتبه دار شد. فعالیت های رپلرزه محدود نبود و درهمان سال 2008 سهند کوازی اولین خط تولید پوشاک هیپ هاپ ایرانی رو بنام 021 کلوتینگ راه اندازی کرد. سهند کوازی کلیپ دیگری بنام همهمه رو تولید کرد ولی پخش نکرد.
او در سال 2009 بعد از سالها به ایران بازگشت و در اولین فرصت کلیپ از قبل آماده شده ی همهمه رو پخش کرد. البته سهند با آوردن پرچم جمهوری اسلامی ایران در آخر ویدئو کارش رو برای ماندن درایران راحت تر .کرد
او چند بار اعلام کرد هدفش از ایران اومدن فقط کمک به پیشرفت هیپ هاپ در کشور بوده و در اولین حرکت موفق به جذب شاهین پژوم یکی از نخستین آهنگسازان رپ فارسی شد تا از نظر مهره های فنی در تهران مشکلی نداشته باشه. شاهین پژوم آهنگساز اسبق سروش هیچکس بود که آهنگ تریپ مای هیچکس رو ساخته بود که در به شهرت رسیدن هیچکس تاثیر زیادی داشت.
در ادامه سهند با رپر جدید و با استعدادی از کرج آشنا میشه به اسم علی متهم که عضو جدید رپلرزه میشه و اینکه علی متهم کارای خودش رو مستقل انجام میداد و تحت لیبل رپلرزه پخش می کرد و دیگراینکه کمی دور بود به تهران. برای همین سهند هنوز دنبال جایی بود برای رکورد و تمرین در تهران. بطور کلی او دنبال استودیو بود که از طریق یک هوادار به اسم پارسا (که بعدا برای کارای گرافیکی جذب شد) به گروه بتالیون غرب معرفی شد. این گروه که تازه فعالیت خود رو شروع کرده بودن و استودیوی شخصی داشتن از سهند استقبال کردن و این آغاز همکاری رپلرزه و بتالیون غرب شد.
بتالیون غرب تهران که یک گروه مستقل بود در ابتدا شامل 4 نفر بنام های «ناشکان کلیپر» – «وحید پاتریکس» – «وحید فلو» و «رضا آرز» بود که حالا دیگر عضو رپلرزه بودن و استودیو آنها به استودیو رپلرزه و یا دفتر رپلرزه هم معروف شده بود. آهنگ اول بتالیون غرب بنام «ما علیه جنگیم» با میکس و مستر شاهین پژوم پخش شده و بطور رسمی رپلرزه ی تهران آغاز به کار کرده بود.
سهند به محض ورودش به ایران طرح و توزیع تیشرت هاش و مانور دادن رو کاراش رو از همون ابتدا اغاز کرد و در سایت های بزرگ رپ هم از استقبال خوبی برخوردار شد در صورتی که تبلیغات تیشرت های کندیس چند ماه بعد در سایت های رپ انجام شد در حالی که تیشرت های کندیس بیشتر از یک سال بود که تولید میشد. سروش با تولید تیشرت های 021 کلوتینگ در ایران به شدت مخالف بود و از همون اول به سهند گفت که تیشرت رو ببره همون امریکا که سهند هم مخالفت کرد، قرار به دعوا میکشه. شواهد میگن که قرار بوده آدم نیارن با خودشون اما سهند تعداد زیاد آدم میاره و سروش رو میزنن و « قمه » معروفی که مهرک رویل به هیچکس داده بوده رو ازش میگیرن. چند روز بعد دوستای سروش، اون رو با ظاهر کبود و کتک خورده می بینن و میپرسن چی شده، هر چقدر سروش میگه با موتور تصادف کردم اونها باور نمیکنن. تا این که بالاخره سروش اعتراف میکنه و دوستاش به خونه ی سهند میرن تا اون رو بزنن اما با مقاومت شدید سهند رو به رو میشن و فقط میتونن قمه رو ازش پس بگیرن و گوشیش رو میدزدن و فرار میکنن و در اقدامی جالب زنگ میزنن به دوستاش که ما سهند رو کشتیم بیاید تحویل بگیرید، هرچند این اقدامات مانع سهند نشد و او همچنان به کار لباس ها ادامه داد. چند وقت بعد هیچکس میره انگلیس، تا ماجرا میرسه به آهنگ «واقعی تر از مستند» آهنگی که دقیقا 15 دقیقه بعد از پخشش شاهد مطلبی با مضمون اینکه این ترک دیس کاملی هست به سهند کوازی بدون اینکه نامی ازش برده بشه و … هستیم که در وبلاگ خود سهند کوازی مشاهده شد و سهند از این ترک شدیدا سو استفاده کرد. این قضیه قرار بود یک راز باقی بمونه اما متاسفانه فاش شد. گفته شده که در پاسخ به هیچکس، اعضای رپلرزه به سراغ حصین میرن و باهاش فیت
میدن اما از آهنگ چالیم دو، برداشت های متفاوتی میشه کرد
چالیم 2 که باز هم از تاریخی ترین آثار رپ فارسی محسوب میشه آماده و کلیپ حرفه ای آن بار دیگر به کارگردانی «علی زمانی» پخش شد، با اینکه شبکه های ماهواره ای اکثرا حمایت نکردن از کار ولی چالیم 2 بدون شک جز بهترین ههمکاری های تاریخ رپ فارس بوده که نکته جالب درباه ی این آهنگ بازگشت حصین (ابلیس) .بعد از چند سال دوری از رپ بود که خیلی از مخاطبین موفقیت این اثر را به همین علت میدونستن

همینطور که کمپانی پیش می رفت برای گرفتن چند عضو جدید میتینگ ها و نشست های زیادی در استودیو رپ لرزه گذاشته میشد. رپر های بنامی از جمله نیموش و همینطور شایا یکی از قدیمی ترین دختر های رپر تهران برای گفتگو درباره غضویت در رپلرزه به استودیو سرمی زدن در نهایت سهند کوازی با بیشتر اونا از جمله شایا به توافق نرسید و همین امر باعث شد ترک بتالیون غرب و شایا کنسل بشه اما از طریق آشنایی گروه بتالیون غرب با میلاد سه نقطه (دی جی ماوی) او به آهنگساز و تنظیم کننده رپلرزه تبدیل میشه که با تنظیم میلاد سه نقطه ترک دوم بتالیون غرب و سهند کوازی به نام عشق و حاله پخش شد و مورد استقبال عموم قرار گرفت. همین باعث دلگرمی سهند شد تا با انگیزه ی بیشتر ادامه بده. حالا سهند می خواست اولین کلیپ رپلرزه در ایران رو تولید کند و این کلیپ رو برای آهنگ عشقو حاله در نظر داشت. اما به یکباره برنامه تغیر میکنه. میلاد سه نقطه خواننده ی پاپ علی سونامی رو با سهند آشنا می کنه که این آشنایی تاثیر زیادی بر سهند داره. بطوری که خودش و علی سونامی رو با کلی رای زنی روی موزیک جدید بتالیون غرب جا می کند و کلیپی به نام خداحافظ که به کلی آهنگ آن تغییر کرده بود پخش می کند.
بعد از اون سهند کوازی آهنگی با نام میبریم ما را در انتخابات ۱۳۸۸ ایران بهمراهی «امیر دیوا»، «امیر ناصر »، «کیانوش سعیدی» و «شایا» خواند که این آهنگ بعنوان یکی از آهنگ های ستاد انتخاباتی میرحسین موسوی در طی دوران انتخابات محسوب میشد.
در ادامه تاثیر علی سونامی و میلاد سه نقطه به روی سهند تا جایی پیش رفت که سهند با یک اشتباه سبک شیش و رپ رو معرفی می کنه که همین امر از محبوبیت رپلرزه به شدت می کاهد ، مدتی بعد همچنان محبوبیت قبل برنگشته و رپ لرزه فعالیت های خود را بعد از آمریکا به ایران از جمله شهرهایی چون تهران، اصفهان، مشهد و همچنین کشور مالزی گسترش داد.

اما اقدام مفید دیگر سهند جذب مهیار دمیس بود رپری نسبتا کهنه کار و با تجربه ی قبلی بود. مهیار دمیس قبل از رپلرزه با سینا نرگال همکاری داشت و برای اون دسته از هواداران رپلرزه که از شیش و رپ بازیه سهند کوازی دلگیر بودن خبرخیلی خوبی بود. علاوه بر این مهیار دمیس نقش اصلی رو برای راه اندازی رپلرزه در اصفهان و مشهد ایفا کرد. آرمان آشوب و لانتان از اصفهان و همینطور باس داگ (رپر قدیمی مشهد) و آزاد و فرزاد هل و ادریس از مشهد به رپلرزه اضافه شدن. مو راک خواننده ی ایرانی ار اند بی هم از کالیفرنیا به کمپانی رپلرزه می پیونده و همینطور مرژاک از مالزی. تک آهنگ های متعددی از اعضای رپلرزه پخش میشه که بعضی ازونا نسبتا موفق بودن ولی هرگز موففیت قبل رو بدست نمیارن. سهند بیشتر درگیر تهیه پادکست گپ گپ بود که از رادیوجوان پخش میشد و تونسته بود مخاطب رپفارسی رو جذب کنه و از اولین برنامه های هیپ هاپی در نوع خود بود که هر قسمت مصابه ای با رپر های مطرح داشت اما چندی بعد خبر جمع شدن استودیو و دستگیری اعضای بتالیون غرب و سهند کوازی پخش شد، بعد ازاون کار کمی سخت شد وو سهند برای ضبط گپ گپ به استودیوهای مختلف میرفت، نهایتا پس از سال 2011 و آلبوم لیکن تروپی، رپلرزه به شکل ساکتی فراموش شد، موژان وای زی و سامان پی آی هر کدوم توی یک آهنگ هنرنمایی کردن، اما عمده خواننده های ایران رپلرزه کار خودشون رو در خارج از لیبل رپ لرزه ادامه دادن، آلبوم لیکن تروپی یک نقطه اوج و نقطه انتهای رپلرزه بود که عید سال ۹۰ منتشر شد.
Leakantropy
معنی نشت میده و در فرهنگ هیپ هاپ آمریکا به پخش اینترنتی اثر قبل از زمان مشخص گفته میشود Leak
Lycanthropy
اصطلاح پزشکی برای وضعیت نادر ولی واقعی تبدیل شدن افکار و باور به حیوان بودن(از جمله گرگ نما ها
(هست
اسم این آلبوم یک اسم ترکیبی هست که ترکیب کلمات امری عادیه توی هیپ هاپ، این آلبوم شامل 11 ترک هست که تمامی اعضای اصلی و فرعی رپلرزه داخل و خارج ایران، حتی سهند کوازی که قبل از اون نقش خوانندگی رو از خودش برداشته بود، داخلش هستند. این آلبوم همچنین اخرین تجربه خوانندگی اکثر اونا هست. هنرمندان عبارتند از سهند کوازی، مهراد زی آی، موژان وای زی، سامان پی آی، مو راک، وست بتالیون، آرمان آشوب، آزاد، باس داگ، لانتان و مهیار دمیس. از بین این خواننده ها فقط وست بتالیون با اعضای جدیدش سید موزز و هلیکسان در کنار کلیپر و پاتریکس ههمچنان تحت لیبل رپلرزه کار می کردن تا سال آخر و همینطور آرمان آشوب و لانتان بعد از آلبوم به صورت حرفه ای اما خارج از لیبل رپلرزه به فعالیت های خودشون ادامه دادند(لانتان هم فقط اهنگسازی کرد).. بقیه اونها یا رپ رو بدون خداحافظی ترک کردند یا به یکی دو آهنگ توی این چند سال بسنده کردند.. نکته قابل ذکر در مورد این آلبوم نو آوری هایش هست که به دلیل کمبود شهرت رپ لرزه در اون زمان و عدم ادامه فعالیت هاش کمتر شناخته شد.. البته بعضی از این نو آوری ها باعث الهام گیری خیلی از افرادی که الان فعالیت می کنند شد. به جرأت میتوان گفت ترک های ‘فرار کن’،’ممتد’،’ بشمر’، ‘این تو و این میک’، و’ بیا اینجا’ هیچ نمونه و مشابهی توی رپ فارسی ندارند، چه از لحاظ آهنگسازی و چه از لحاظ تکست..
به نظر، بچه های رپ لرزه امریکا، مهراد موژان سامان، توی روش خوندن خودشون، که شباهت خاصی با آهنگ های امریکایی داره، توی این آلبوم بهتر از این نمی تونستن باشن.
اما آخرین اتفاقات رپلرزه خداحافظی سامان پی ای و کنسل شدن همکاریش با مهیار دمیس بود بعد هم چند پروژه کامل کلیپ و موزیک کنسل شد یکسری اختلافات بود که منجر به جدا شدن مهیار دمیس و بتالیون غرب همزمان با هم و دیس کردن سهند کوازی شد، کمی بعدم بکس رپلرزه مشهد دیس دیگری به سهند دادن و جدا شدن، بعد از او چند ترک از مرژاک تحت لیبل رپلرزه پخش شد ولی با نمایشگاه جدید 021 کلوتینگ و دستگیری دوباره ی سهند و بعد اختلافات بیشتر و خداحافظی موژان و مهراد و از میان رفتن سایت بزرگ فارسی هیپ هاپ دیگه .عملا رپلرزه به پایان خودش رسید


این مطالب گردآوری شده و مورد تایید چند تن از اعضای سابق این گروه میباشد

You may also like ...

0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *