بررسی آلبوم گذار اثر بهرام

نویسنده: علی نظرپور

مهم ترین صنعت ادبی استفاده شده توی آلبوم نماد بود. وقتی متوجه بشیم که هر عنصر مثل قایق کاغذی (شاید اهداف مادی یا مادیات بی ارزش) یا پیر مرد ها تو هر بخش نماد چه چیزی هستن، شاید بهتر این آلبوم رو درک کنیم .

قهقرا

اوایل ترک اول یعنی قهقرا راوی میگه پیر مرد ها (رهبران کشور های دنیا یا مردم جامعه) شیر سیاه (نفت) رو میمکن و خلطشو میپاشن رو گل و گیاه( ضرر هایی که به طبیعت میرسونه این اقتصاد نفتی) که فکر میکنم جامعه اقتصادی جهان یا ایران منظورش باشه و اخراش راوی انگار خودش یکی از اون پیرمرد ها شده و شخصی هست که یک نفر دیگه دست گذاشته روی گلو و شونه‌ش و نمیدونه قصدش کمکه یا کشتن.

چرخه

توی اهنگ بعد یعنی چرخه میفهمیم که قصدش کشتن بوده. در ادامه این ترک بهرام میگه هم بیرون اتاق و هم توی اتاقمم (با آلبوم اشتباه خوب و اهنگ گوشت رابطه معنایی گسترده داره). آخر آهنگ راوی به آخرین حرف‌های همون کسی که داشت خفه میشد گوش میکنه و آخرین حرفاش اینه که خفه نمیشم (سکوت نمیکنم).

عمق

آهنگ عمق رو نمیتونم چیزی بگم بجز اینکه فکر میکنم به کاور آلبوم اشاراتی داره و راجع به اینه که تفاوت‌ها و جهت‌گیری افکار مهم نیست سطح افکار جامعه اهمیت داره (رنگ مهمه طرح هرچی میخواد باشه). در مورد قسمت های نامفهوم و ریورس های البوم که باید برعکس بشن و به زبون سوئدی (محل زندگی بهرام) جملات با معنی رو میدن، چیز زیادی نمیدونم از سوئدی ولی شنیدم که صحت داره.

مقابله

تو ترک مقابله داره این نگاه سطحی جامعه رو نقد میکنه و میگه در نهایت متوجه میشین(نفرت زبونه میکشه از شکاف های جامعه) و التماس تفکر میکنه و فکر میکنم رهبران و اشخاص جامعه فعلی یا افکارشون رو هم تهدید میکنه که (نخوری به درد میریزیمت دور) و راه سعادت رو مقابله با این طرز تفکر میدونه.

عدم

تو ترک آخر یعنی عدم در اوایل راوی دو روزه که از مرگش میگذره (الان ۲ روزه که نیستم) و تیکه‌های بدنش توی سطل آشغال پخش شده ولی داره میگه با اینکه من رفتم ولی مردم به حرفم گوش کردن و یادشون نرفته که اسمون سیاه‌ست. قسمت دوم بر میگرده زمانی که یک روز از مرگش (الان ۱ روزه که نیستم) گذشته و اون سه نفر (رهبران جهانی، مسئولین و …) علاوه بر اینکه اونو کشتن دنبال راهی هستن که همه اثرات اونو از فکر محله (جامعه) پاک کنن (علاوه بر کشتن فیزیکی به صورت معنوی هم بهرام رو نابود کنن و کاری کنن مردم فراموشش کنن) توی ادامه بهرام میگه تو میخای امروز قهرمان باشی ولی من (من میخوام قهرمان شم توی فردایی که نیستم توش) و در آخر این ترک بهرام تازه کشته میشه (الان نیستم)

در واقع اهنگ عدم مثل فیلم memento اثر کریستوفر نولان از اخر به اول  هستش.

ببخشید طولانی شد لطفا نظرتونو کامنت کنید!

You may also like ...

5

  1. باز هم به نظر من خیلی سطحی بود نقدت، هر ترک خط ها تفسیر داره، و اینکه بهرام بعد از فرهنگ های اجتماعی و نقد سنت های اشتباه بیشترین هجمه سیاسی و اعتراضی رو در پیش گرفته،خمیر مایه اصلی که شما هیچ اشاره ای بهش نکردی

  2. صادق هدایت در رمان بوف کور تحت تاثیر تناسخ و عرفان هندی بود.بارها نمادهای لکاته پیرمرد خنزرپنزری و … بازتولید میشن.گاهی از دیدگاه سوم شخص گاهی راوی گاهی معشوقه و …و فکر میکنم بهرام در دو آلبوم آخرش از رمان بوف کور تاثیر گرفته.گویی در چرخه ای نا تمام گیر افتاده و بارها در دو آلبوم خودش رو بازتولید میشه و حتی خودکشی هم راه خروجی از این چرخه نیست انتهای هر چرخه آغاز چرخه بعده.به نظر از ایده فیلم چرخه هم بهره گرفته.نکته جالب دیگه سیر داستانی موازیه.چند داستان موازی طی میشه در آلبوم.داستان آهنگساز بریده از جامعه.داستان کسی که دچار هذیان و افسردگیه و قصد خودکشی داره.ایده خوب دیگه ای که گرفته از فیلم ممنتو هست.در فیلم اولین اپیزود آخرینه و دومین اپیزود اولینه.۲۰ ۱ ۱۹ ۲ ۱۸ ۳ ….اپیزودهای رو به جلو رنگی و اپیزودهای رو به عقب سیاه و سفید.برای اینکه فیلم رو فهمید مخاطب باید مثل تدوینگر اپیزودها رو درست بچینه و نگاه کنه…دو آلبوم آخر بهرام هم به نظر باید یکبار رو به عقب و یکبار رو به جلو دیده شنیده بشه.نکته بسیار مهن دیگه دو آلبوم ارتباط قوی متن و تصویر در کاوره.اشاراتی در هر دو هست که باعث فهمیده شدن همدیگه میکنن.من خودم هنوز در حال کنکاش هستم ولی شدیدا به کمک نیاز دارم.در آخر اینکه ما با یه فیلنامه قوی سر و کار داریم فیلنامه ای که مثل فیلم مالهالند درایو پر از نماد و نشانه س.ای کاش خود بهرام توضیحاتی ارایه بده.و امیدوارم که همه اینکارا مقدمه یه خودکشی با شکوه نباشه و ایشون رو هم مثل هدایت از دست ندیم…

    • تو تکمیل حرفات درمورد الهام گرفتن از بوف کور دو نکته رو بگم.. 1 اینکه تو بوف کور راوی داستان که شخص اول هم هست دنبال سایه شه.. بهرامی که تو چرخه دنبال سایه شه.. 2 تکه تکه کردن جسد با چاقو و یا بحثی که شکل میگیره راجع به سر به نیست کردن جسد.. شدیدا تصویر بوف کور رو تداعی میکنه

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *